Links to the  2001 KBBF Artists' Websites


Main Stage

Thursday October 4
2:00/2:45 Bruce Page & The Blues Heavyweight
www.deltaboogie.com/deltamusicians/pageb.htm

3:00/4:00 Johnny Moeller
http://oafb.net/once146.html

4:15/5:20 Billy Lee Riley
www.deltaboogie.com/deltamusicians/rileyb.htm
www.rockabillyhall.com/BLR.html

5:45/6:50 The Rockin Highliners
www.rockinhighliners.com/


7:15/8:20 Janiva Magness
www.janivamagness.com


8:50/9:55 Larry McCray
www.larrymccray.com/

10:25/11:40 Anson & The Rockets w/Sam Myers
www.rounder.com/rounder/artists/funderburgh_anson_and_the_rockets /profile.html


Friday October 5
Eddie Cotton
www.jacksbluesshack.com/html/eddie_cotton.html

1:20/2:20 Sam Carr W/ Arthur Williams & Dave Riley
www.deltaboogie.com/deltamusicians/carrs.htm
\

2:40/3:40 Guitar Shorty
www.piedmonttalent.com/bios.cfm?ID=22
www.metroactive.com/papers/metro/02.20.97/guitarshorty9708.html

4:00/5:10 Billy Branch & The SOB’s
www.geocities.com/SunsetStrip/6194/nfmenubb.htm

5:35/6:40 Pinetop Perkins w/Rusty Zinn
http://centerstage.net/chicago/music/whoswho/PinetopPerkins.html
www.piedmonttalent.com/bios.cfm?ID=39

7:10/8:20 Lou Pride
www.mnblues.com/cdreview/loupridecd.html
www.waterfrontbluesfest.com/2000/loupride.html

8:50/10:00 Brian Lee
www.justintime.com/artists/bryanlee/?JServSessionIdfusion3=y1w30fc le1

10:30/11:45 Marcia Ball
www.marciaball.com/
www.rounder.com/rounder/artists/ball_marcia/profile.html

Saturday October 6
12:00/12:45 Larry Garner
web.ukonline.co.uk/larry.garner/

1:00/2:00 Billy Boy Arnold
www.alligator.com/artists/bio.cfm?ArtistID=027

2:20/3:20 Jimmy Johnson
www.sroartists.com/jj.html

3:45/5:00 Robert Lockwood, Jr.
www.lunet.edu/blues/Robert_Lockwood.html

5:20/6:30 Levon Helm & the Barnburners
www.flagpole.com/Issues/04.26.00/levonhelm.html

7:00/8:10 Snooks Eaglin
www.bluesaccess.com/No_38/snooks.html
www.mojam.com/bands/snooks.html

8:30/10:30 TBA

10:45/11:55 Bobby Rush
www.piedmonttalent.com/bios.cfm?ID=21
www.angelfire.com/md/bobbyr/

Houston Stackhouse Acoustic Stage

Friday October 5
12:00/1:00 Richard Johnston
www.blues.org/press/article.cfm?ID=10

1:20/2:20 Karen Tyler & Valerie Washington
www.karentyler.com/

2:40/3:40 Robert Jones
www.robertbjones.com/

4:00/5:00 Jimmie Lee Robinson
http://members.aol.com/mnblues/j_l_robinson.html
www.oafb.net/once96.html


Saturday October 6
12:00/1:00 (Othra Turner)
www.bostonphoenix.com/archive/music/98/04/30/OTR/OTHAR_TUR NER_AND_THE_RISIN.html
www.mnblues.com/cdreview/cdothar.html
www.nmsallstars.com/bioturner.html

1:20/2:20 Paul Geremia
www.fishheads.net/geremia/

2:40/3:40 Eddie Cusic
http://www.hightone.com/onlinestore/scstore/pHMG1005.html

4:00/5:00 Paul Oscher
www.thebluesjoint.com/Audio_Room/Paul_Oscher/paul_oscher.html
http://bluesplanet.com/oscher/


Robert Lockwood, Jr Heritage Stage

Friday October 5
5:30/6:30 Eb Davis
www.pdmedia.se/rock_gallery/blues/ebdavies/ebd.html
www.lustgarten.de/ebdavis/index.htm

7:00/8:10 Sam Lay
www.chamberblues.com/siegel_schwall/laybio.html

8:40/9:50 Alvin “Youngblood” Hart
www.retroactive.com/south/alvin.html

10:00/11:30 John Primer
www.bluesfestivals.com/kbbf97/johnprimer.html
centerstage.net/music/whoswho/JohnPrimer.html

Saturday October 6
5:30/6:30 Abu Talib (AKA Freddie Robinson) & Gary “Alaska” Sloan
www.bluesworld.com/roots/newreleases_1199/b135.htm
www.sputniq.com/Vinyl/robinson.html
www.deltaboogie.com/deltamusicians/sloang.htm

7:00/8:10 Jody Williams
www.mcs.net/~uofcfolk/pfwilliams.html

8:40/9:50 Wallace Coleman
www.wallacecoleman.com/welcome.htm

10:20/11:30 John Weston
http://www.deltaboogie.com/deltamusicians/westonj.htm